Kat Silmesi Nedir?

Mimarlıkta, bir yapının dış yüzünde çıkıntı yapacak biçimde düzenlenmiş yatay bant. Çoğunlukla taş ya da tuğladan yapılır. İçbükey girinti ve dışbükey çıkıntılardan oluşabileceği gibi, düz de bırakılabilir. Özellikle Batı mimarlığının hemen hemen her döneminde uygulanmıştır. En çok kat aralarım vurgulamak amacıyla kullanılır. Bazı klasik ve yeni-klasik yapılarda, pencerelerin altını ya da üstünü yatay bir çizgiyle birleştiren bir öğe olarak da görülür. Roma’daki Pantheon’dan (2. yüzyıl), Floransa’daki Medici-Riccardi (1444-59) ve Strozzi (1489-1539) saraylarına, 16. yüzyıldaki İngiliz Rönesansı yapılarından bazı 19. yüzyıl yapılarına kadar pek çok yerde kat silmesinin örnekleri görülebilir.
Kat silmesi Türk mimarlığında da kullanılmış; hatta çeşitli silme türlerini belirtmek için zengin bir terminoloji geliştirilmiştir. Camilerin içinde, alt yapı ile kubbe ar asında bu öğeye rastlanır. Türbelerde kat silmelerinin oran belirleyici bir işlevi vardır. 20. yüzyılda da I. ve II. Ulusal Mimarlık akımlarına bağlı bazı yapılarda, kat silmesi örneklerine rastlanır.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.