Kaçan Neden Kovalanır ?

Eki 25th, 2009 | Filed under A'dan Z'ye Tüm Konular, Genel, Yaşam

Bu sorunun çok kolay bir cevabı vardır. İşte o cevap ‘ merak ve mükemmeliyetçiliktir’.İnsan ilişkilerinde ve özellikle kadın erkek ilişkilerinde alışılmış bir durumdur bu konu.

 İnsanlar doğası gereği , çoğunlukla elinde olanı değil kaçanı ya da kendisinin olmayanı ister. Meraktan doğan bu karmaşa insanın her türlü konuya, bilgiye ve gizeme hakim olma isteğinden kaynaklanır. Kaçan erkek ya da kadın olsun kovalayan kişinin ulaşmaya çalıştığında aradığı gizemdir. Sürekli arayış içerisinde, kovalama halinde olan kişinin düşüncelerinde ‘ acaba benim bildiklerimden farkı nedir’ sorusu vardır? Bu sorunun cevabını arayan insan genellikle egosunun esiri olmuştur. Bu bir nevi egoyu tatmin etme ve kendini iyi hissetmeyle alakalıdır. Başka türlüsü sağlıklı bir bireyin insan ilişkilerinde takınacağı bir tavır olmamalı. Çünkü merak sadece lüzumlu konularda önemli bir meziyettir. Onun dışında kalan merak konusu röntgencilik, içten içe kendini kıyaslama, istediğini kendine benzetme eğiliminde olan bir dürtüdür.

Aslında kovalayan insan karşısındakinin gizemini çözdüğü anda kaçmaya başlayacaktır. Kendince karşı tarafın gizemini çözmüş, fikirlerini, yaşantısını, korkularını öğrenmiş ve artık onun da sadece kendisi gibi bir insan olduğunun, onun da hüzünleri, korkuları belki de kompleksleri olabileceğinin farkına varmıştır.

Bu sürekli kovalama durumu  insan için  bir çıkmazdan öteye gidemez.  Bu sürekli kovalama ve kaçış insanı bir şekilde ruhsal olarak yıpratacaktır. Kendini yıpratmak yerine hayatın etraftaki ışıklarının farkına varmak en güzel davranış olacaktır. İnsanın elde edemeyeceği şeylere takılıp kalmasının hiç bir elle tutulur yanı bulunmamaktadır. Daha lüzumlu işlerle vakit geçirmek bu dünya da sunulan nimetlere şükür  için daha yararlı olacaktır. İnsan fazla mükemmle takılmadan sahip olduklarının iyi ve kötü yanlarını olduğu gibi kabul ederse gerçek iç huzurunu çok kolay yakalar.

Bu madalyonun bir de diğer yüzü var aslında. Kovalanan … Kaçıyorsa eğer mutlaka bir sebebi vardır demeli insan. Birebir ilişki boyuntundan bu yöne kaymışsa eğer, mutlaka eksikliklerden kaçıyordur. Ya da ne bilelim belki de egosunu tatmin peşindedir. Daha olmadı gerçekten sağlıklı bir şeylerin peşindedir. Kim bilir?

Bu tür insan ilişkilerinde eğer önemli bir problem yoksa, kovalayan insan kovalamayı bırakırsa çoğunlukla kovalanan insan geri dönme isteğinde bulunacaktır. Peki o neden kovalayanı kovalamaya başlayaktır? Cevabı çok kolay’ merak’.

         
  1. mustafa
    Eki 26th, 2009 15:55

    güzel ve anlamlı

*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.