Hristiyan Türkler

Şub 24th, 2012 | Filed under A'dan Z'ye Tüm Konular, Din, Tarih

İslamiyet öncesinde Türkler arasında yayılan bir din de Hristiyanlıktı. Budizm, Maniheizm, Zerdüştlük ve Mazdeizm gibi güçlü olmasa da Türk topluluklarının bazılarında Hıristiyanlığın kabul gördüğü bilinmektedir. Konu şöyle özetlenebilir: 8’nci asırda Bizans’tan kovulan İstanbul Patriği Nestorius’un taraftarlarından oluşan Nesturi Hıristiyanları Uygurlara da tesir etmişler, bazı Budist ve’ Maniheist Türk toplulukları Hristiyanlığa geçmişlerdir. Bu konuda başı çeken kişinin 780’de Uygur tahtına oturan Alp Kutluk Bilge Kağan (Tarkan) olduğu ileri sürülür. Karilik Türklerinden kalan bazı Hıristiyan kilise ve mezar kalıntıları, bunların da Hıristiyanlığı benimsediklerini ortaya koyuyor. Çeşitli Arap ve batılı tarihçiler de bazı Oğuz boylarının, Çiğiller’in, Kırını ve Kafkasya dolaylarında yaşayan Hazar Türklerinin arasında da Hıristiyanlığın mevcudiyetinden söz ‘ediyorlar.

Fakat Türklerin Hristiyanlıklarından ciddi şekilde konuşulacak asıl bölge Doğu Avrupa ve Balkanlar’dır. Buralarda yerleşen Peçenek, Oğuz ve Koman Türkleri’nin Hıristiyanlıklarının çeşitli şekillerde yakın tarihe de tesir ettiği biliniyor.

Kuzeyden Balkanlar’a inen Peçenekler, Bizans sınırlarına gelince Hıristiyanlıkla karşılaştılar. Bizansın hizmetine paralı askerler olarak da girmeleri onların Hıristiyanlığını çabuklaştırdı. Bugün Gagavuzlar dediğimiz Türklerin ataları olan Uzlar (Oğuzlar) ile Kıpçak ve Kunlar da Balkanlar’a indikten sonra Hıristiyanlığı kabul etmişlerdir. Daha sonra, başta Peçenekler olmak üzere, Hıristiyan olan bu Türk kavimleri Selçukluların Anadolu’ya hakimiyetinden sonra ihtida ederek Müslüman olmuşlardır. Peçeneklerin, 107İ’de Malazgirt’te, savaştan önce Bizans ordu saflarında Türk komutan Alpaslan’ ın yanına geçişleri ve savaşın kaderini değiştirmeleri herkesçe bilinmektedir.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.