Grip Hastalığı

Ağu 29th, 2009 | Filed under A'dan Z'ye Tüm Konular, Sağlık

“Etkeni oldukça iyi bilinen bir virüs hastalığı olan grip, özellikle kötü havalarda görülen bir dizi hastalığın ortak adı olarak da kullanlmaktadır.”

Günlük konuşmalarda grip ve soğuk algınlığı terimleri arasında pek bir ayrım yapılmaz. Ama daha çok kış aylarında görülen, gene virüs kaynaklı olan, pek ağır sonuçlar doğurmayan, öksürük, burun tıkanıklığı, hafif ateş, ağrı ve göz yaşarmasıgibi belirtiler vererek kısa sürede geçen hastalıkları soğuk algınlığı adı altında toplamak daha doğrudur. Grip ise XVI. yüzyılın sonlarından başlayarak tanımlanmış olan, genellikle salgınlar halinde ortaya çıkan, soluk borusu ve bronş iltihaplarına yol açan, ateş, halsizlik, kas ağrıları gibi belirtiler veren, vücudun güçsüz düşmesine bağlı olarak bakteri kökenli komplikasyonlara zemin hazırlayan bir hastalıktır. Bu komplikasyonlar arasında akciğer ve bronş-akciğer iltihaplarına çok sık rastlanır.
Salgınların daha çok kış aylarına rastlaması ve ağır pandemilere, yani hızla bütün yeryüzüne yayılan büyük salgınlara yol açması gribin en önemli özelliklerindendir. Uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı günümüzde, grip toplum sağlığı açısından önemli sorun oluşturmaktadır.

Grip oluşumunun nedenleri:

Grip hastalığının etkeni olan virüs türü bazı özelliklerine göre üç tipe ayrılır. A, B, C harfleriyle tanımlanan bu tiplerde kendi içlerinde alt tiplere ayrılmaktadır. Büyük salgınlara yol açarak toplum sağlığını tehdit eden en önemli virüs A tipidir. Grip hastalığının bu derece yaygın olması hem virüsün kolay bulaşabilmesine, hemde bağışıklık sistemini hazırlıksız yakalayan antijen yapısındaki değişikliğe bağlıdır. Bu nedenle vücutlarına giren virüsü etkisiz kılacak uygun antikoru bulunmayan kişiler kolayca grip hastalığına yakalanırlar. Grip virüslerinin temel özelliği belirli ve değişmez bir yapılarının olmayışıdır. Ayırt edici özelliklerini sürekli değiştirerek yeni bir biçim kazanırlar. Bundan dolayı hazırlanan aşıları etkisiz kılan yeni yeni salgınlara neden olurlar. Grip salgınları hemen herzaman başka bir ülkeden gelen kişi yada kişilerin taşıdığı yeni bir virüs alt tipinin, bu virüse karşı bağışıklığı bulunmayan topluluğa bulaşmasıyla başlar. Günümüzde bunun örnekleri görülmektedir, örneğin domuz gribi, kuş gribi gibi..

Grip belirtileri:

Grip solunum yollarıyla (burun, boğaz, gırtlak, bronşlar ve soluk borusu) sınırlı yerel ve genel belirtiler verek ortaya çıkar. Hastalığın kuluçka evresi bir ila üç gündür. Bu evre bazen bulaşmayı izleyen 24 saat içinde ortaya çıkar. Başlıca belirtileri arasında birden başlayan titreme, baş dönmesi, baş ağrısı, ışığa karşı duyarlılık; kaslarda, eklemlerde ve kemiklerde yaygın ağrı ve birden yükselen ateş (39 derece yada 40 derece) sayılabilir. Hasta kendini kımıldayamayacak yorgun ve halsiz hisseder. 2-3 gün içinde iştah kaybı ve kusma görülür. daha sonra yaygın bir iltihaplanma başlar. Boğaz kırmızıdır. Gırtlak ile soluk borusuna yayılan bir yanma duyusu algılanır. Burunda akıntı, gözyaşı salgısında artış, ses kısıklığı, inatçı ve kuru bir öksürük, göğüs kemiği arkasında öksürükle artan ağrı başlar. Bu durum 2-3 gün bazende daha da uzayarak bir haftaya kadar sürer. Öte yandan salgınlar ırasında grip çok hafif biçimde geçiştirilebilir. Hasta çoğu kez bu durumu basit soğuk algınlığı olarak kabullenir.

Gripten korunmak için:

En geçerli korunma, salgın yapan virüsün etkisizleştirilmiş örneklerini içeren aşıyı yaptırmakla sağlanır. Aşıyla elde edilen korunma oranı %60-80 arasında değişir. Korunma süresi üç aydır. Aşı 12 yaşından küçük çocuklar ile daha önce hiç aşı olmamış kişilere 1 ay ara ile 2 kez yapılır. Etkin virüs tipi yeni ise aşının herkese 2 doz uygulanması önerilmektedir.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.