Farenjit ( Yutak İltihabı )

Ağu 30th, 2009 | Filed under A'dan Z'ye Tüm Konular, Sağlık

“Yutağın tamamını ya da bir bölümünü etkileyen iltihaplı bir solunum yolları hastalığıdır.”
Farenjit yutaktaki iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkar; genellikle burun boşluklarında ve gırtlaktaki iltihaplanmalarla birlite görülür. Burun- yutak iltihabı rinofarenjit, yutak- gırtlak iltihabı da farengolaranjit adıyla anılır. Hastalığın gidişine göre farenjitin akut ve kronik biçimlerinden söz edilir.
Nedenleri:
Akut farenjitin en sık nedenleri başta Streptococcus pyogenes türü olmak üzere bakteriler, bazı virüsler ve çeşitli bulaşıcı hastalıklardır.
Kronik farenjit de birçok nedene bağlı olabilir. Bademcik iltihabından sonra, geniz bademciklerinin büyümesi gibi burunda kısmi tıkanma yapan hastalıklar sonucunda, nezle ya da burun mukozası iltihabında ( Rinit ), çevre koşullarına bağlı olarak ( aşırı kuru ya da nemli havada ), çeşitli maddelere ( kurşun, antimon , çinko, iyot, civa, bizmut bileşikleri ) bağlı zehirlenmelerde ve uzun süreli konuşmalarla yutak bölgesinin aşırı zorlanması sonucunda ortay çıkabilir.
Kronik farenjit ayrıca bazı hastalıklarla birlikte görülebilir. Bunlar lenfatizm ( vücudun çeşitli bölgelerindeki lenf bezlerinin aşırı büyümesine bağlı gelişim bozuklugu ), şeker hastalığı, nefrit ( böbrek iltihabı ), damar sertliği, kalp hastalıkları ve çeşitli vitamin eksiklikleridir.
Tedavisi:
Akut farenjitin tedavisinde burun içine uygulanan kanlanma giderici ( dekonjestan ) ve mikrop öldürücü ( antiseptik ) ilaçalar, gargaralar, buğular, gerektiğinde de antibiyotikler ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır. Basit kronik farenjitte ve kronik atrofik farenjitte tedavi sigara ve alkollü içki gibi hastalığa neden oluşturabilecek ya da onu alevlendirecek alışkanlıkların ortadan kaldırılmasına dayanır. Ayrıca gargaralar ve boğazın tuzlu suyla çalkalanması önerilebilir.
Kronik hipertrofik farenjitte uygulamada yukarıdaki gibi tedavi edilir. Yerel tedavi olarak mentolle gargara yapılması yararlıdır. Ayrıca buğu tedavisi uygulanabilir.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.