Deride Kızarıklık

May 21st, 2009 | Filed under A'dan Z'ye Tüm Konular, Sağlık

Kılcal damarların genişleyerek kan toplaması sonucunda deride görülen kızarıklığa eritem denir. Bu tür bölgesel kan toplanması deri hastalıklarının büyük bölümünde görülür, ama çoğu kez hastalığa eşlik eden yada geçici bir belirti oluşturmaz ve tanı koyabilmek için tek başına yeterli değildir.

Eritemin çeşitli deri hastalıklarının yanı sıra ruhsal-duygusal nedenlerden kaynaklanan türleride vardır. Duygusal kökenli eritem öfke, seviç, utanma ve korku  gibi bir duygudan sonra özellikle yüz ve boyun derisinde görülür. Derideki bu fizyolojik kan toplanma tepkisi bazen geçmişite yaşanmış bir duygunun anımsanmasıyla bile ortaya çıkabilir. Aynı özellikleri taşıyan ‘ utanç kızarması ‘ da yüzde, boyunda ve gövdenin üst bölümünde görülür. Bazı insanların hekim muayenesini yabancı birinin önünde soyunmak gibi görmesi utanç kızarmasını ortaya çıkarır. Bu tür eritemler bazı sinirsel reflekslerin sonucudur. Beyinden kaynaklanan bu reflekslerin etkisiyle kılcal damarları genileyen bölgeleree daha çok kan gelir ve deride kızarılıklar oluşur.

Bazı eritemler hormon dengesizliklerine , örneğin yumurtalık ve hipofiz hormonlarındaki düzensizliklere bağlı olarak orataya çıkabilir. Özellikle kadınlarda adetten kesilme ( menapoz ) başlangıcında sık görülen ateş basmaları bunun tipik bir örneğidir.

Bazen yemekleren sonra yüzde kızarıklık görülür. Bu tür eritem sindirimle ilgili sinirsel reflekslere bağlıdır ve sindirim sürecindeki karmaşık fizyolojik olaylardan kaynaklanır.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.