Ardıç

Etkileri: Mikrop öldürücü. Gaz giderici. İdrar söktürücü. Deriyi kızartıcı. Mide dostu. Tonik. Ardıç normalde yemişlerinin yenmesi veya onlardan hazırlanan çayının içilmesi ile dahilen alınır. Mide asidinin az üretilmesinden kaynaklanan hazım problemleri için faydalıdır, mide ve bağırsak enfeksiyonları, iltihaplanmalar ve kramplar için de yardımcıdır. Yüksek dozlarda veya uzun süreli kullanımlarda böbrekleri ve idrar yollarını tahriş edebilir, bu nedenle böbrek problemleri olanlar veya hamile kadınlar için tavsiye edilmez. Yemişler aşırı sıvının atılması, gut ve romatizma ağrıları için de önerilmektedir. Baharat olarak, sıklıkla lezzeti arttırmak, iştahı uyarmak ve bağırsak gazlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Yemişlerden elde edilen ardıç yağı deriye kolayca nüfuz eder, kemik ve eklem problemleri için iyidir, ama saf yağ tahriş edicidir ve büyük miktarlarda iltihaplanma ve kabarcıklara neden olabilir. Buhar banyosunu soluyun, bronşit ve akciğer enfeksiyonları için faydalıdır. Ardıç kadranı veya katran yağı bir başka türün (Juniperus oxycedrus) odununun ayrıştırıcı damıtılması ile elde edilir ve deri problemleri  ile saç dökülmesinde kullanılır.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli:
1 çay kaşığı ezilmiş yemişi 1/2 bardak suda 5 ila 10 dakika üzeri örtülü bir kapta demlendirin ve süzün. Her defasında bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1/2 ila 1 bardak alın. Mide ve bağırsak problemleri için kullanılmadıkça, eğer istenirse, 1 çay kaşığı bal ile tatlandırın. Reçel veya şurup olarak, yetiişkinler günde iki defa, su, çay veya süt içinde 1 çorba kaşığı alabilirler. Çocuklar günde üç defa 1 çay kaşığı alabilirler. İştah açıcı olarak yemeklerden bir saat önce alın.

         
Henüz yorum yok.
*


Dip Not: Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine veya konuyu açan ya da yorum yapan üyeye ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Telif Hakkı © 2008. Tüm hakları saklıdır.